pátek 31. října 2008

Hry a linux

Pro někoho možná zbytečnost, někdo jimi tráví většinu času u počítače. Řeč je o počítačových hrách,konkrétně o možnostech hraní v GNU/Linuxu.
Dalo by se to shrnout do jedné věty: „Nestojí to za nic!“. Všechno co je určeno primárně pro GNU/Linux je vyvíjeno výhradně nadšenci. Když chcete vydělat zaměříte se na co největší počet potencionálních zákazníků a tady GNU/Linux proti windows nemůže obstát(tedy zatím). Proto si opravdový „linuxák“(člověk co nepoužívá dual boot) zahraje jen „amatérsky“(proti tomu co dnes vídáme u konzolí a win) vyhlížející kusy.
Noale to je asi jasný a dál to rozvíjen je na nic.
Normálního člověka toto od užívání GNU/Linuxu neodradí, zajímají ho jiné věci. Pokud se ale občas chcete prostě na pár (desítek?)minut odreagovat existuje řešení. Pokusím se sepsat a popsat ty tituly, které mě na GNU/Linuxu za ty dav roky používání zaujaly.

Unreal Tournament (99?)
Moje asi nejoblíbenější. FPS, stará a geniální. Grafika odpovídá roku vydání. Tenkrát to byla špička, ale teď v době Envídyja Džífors 9713642 Mástr 7 neobstojí. To nemění nic na tom, že je pořád dost zábavná... Dají se stáhnout i nějaké komunitou vytvořené mapy a mody, které celkem úspěšně likvidují takovou tu okoukanost.

UT 2004
Ta samá hra a přitom úplně jiná. Někdo dostal dobrý nápad na několik nových modů které mě bavily, ty auta, tanky(ta věc pro 5:D) atáák to krásně okořenily. Má to jeden zásadní problém, na GNU/Linuxu je to neskutečně náročné na hardware. Zatímco ve windows sem si zahrál plynule na nejlepší detaily, v GNU/Linuxu sem zažil krásnou nostalgii. Jó kolem roku 1999 jsem byl hrdým uživatelem stroje s procesorem 486DX(25Mhz?) a všechno se mi takříkajíc „sekalo“. Na hry sem ještě byl v téhle době hodně ujetej. Ono to totiž je určeno primárně pro Direct X a na GNU/Linuxu se to počítá nějak softwarově. Jo, já vim jak to zní.

Quake 3 (a ostatní)
Hrál sem asi jednou, ale znám lidi co ze spaní řikaj „Quake rulezz woe!“.
Prostě, chodí to a chodí to dobře.

Wesnoth
Typicky GNU/Linuxová hra. Neoslní grafikou, ale na zabíjení času stačí. Několikrát jsem se pěkně divil kolik už je, když jsem si konečně řekl, že je na čase to vypnout.
Noavocode? Fantasy tahová strategie.
www.wesnoth.org

Jo, to všechno chodí nativně.
Tak, a teď:

Wine


Wine is not emulator. Program co „simuluje“, já totiž nevím jak to jinak nazvat, Windows. To znamená, že si zahrajete většinu starších kusů jako Céesko nebo třeba Ejdže a Dyjablo 2 které na GNU/Linux nevyšly. Občas je potřeba si s tim vyhrát. Musíte si uvědomit že ten program dost kouzlí, aby šlo, aspoň to co de.
databáze toho co a jak funguje

O wine by se toho dalo napsat hrozně moc, ale mě to už nebaví. Možná příště.

čtvrtek 30. října 2008

Začátek, možná konec

Založil sem tenhle weblog z přebytku času poslední dva dny. Možná se tady budou objevovat nové posty často, možná je tenhle poslední. Pár věcí mě v poslední době zaujalo a myslim že má smysl o nich psát. Základ je mít náladu a čas. Pravopis neumym a vzrabim překlepy. Uvědomuji si to a nestojim o kritiku nebo poukazovani na chyby.

Zajímalo by mě, jestli se sem někdo někdy dostane.

God damm Jones!!