neděle 14. prosince 2008

Antifašistická demonstrace 13.12. 2008


Včera jsem se zúčastnil demonstrace pořádané Antifašistickou akcí. Byla to z velké části reakce na události v Litvínově. Z mé strany to byl hlavně protest proti lidem, kteří díky své omezenosti(ze zpráv na Nově člověk přehled nezíská) byli schopni podporovat nácky při jejich pokusu o pogrom. To, že se k Romům vůbec nedostanou a to že se střetnou jen s policii náckům bylo jasné. Chtěli na sebe jen upozorni a prezentovat se jako ochránci bezbranných bílých obyvatel Janova. Pokřikováním na policii a napomáháním udělali náckům obyvatelé Janova výbornou reklamu. Je to to dost průlomové, že se na jejich stranu staví i „normální“ lidé a mohlo by se to začít šířit. Nejhorší je to, že nejvýznamnější media nebyla schopna lidem sdělit, kdo to vlastně přijel do Litvínova. Nebyla schopna jednoznačně říct, že to byli neonacisté, kteří se tím jen snaží získat sympatie.

Sešel jsem se po poledni s několika přáteli a vyrazili jsme směr Florenc. Lehčí maskovaní s sebou, náhoda je blbec a já bych nerad aby mě někdo z mého dost špatného okolí poznal na fotce v novinách. Vylezli jsme z metra a vyrazili na místo srazu. Už z dálky jsme viděli množství zakuklenců a oblíbeni náklaďák s aparaturou. Byl jsem překvapen nízkou účastí. Řekl bych, že akce byla dobře propagována a proto asi dvě stovky lidí bylo dost málo. Trochu mě to mrzelo. Připojili jsme se a začali postávat. Jinak se to nazvat nedá. V okolí postávají nějací policajti ale nic velkýho. Četly se projevy, ale někteří řečníci byli slyšet hodně špatně. Začínala nám být zima. Pak začala útočit nuda, blíž k pódiu se dostat moc nedalo a těch projevů bylo fakt hodně. V přistavené dodávce jsme si kopuli luxusní vegetariánskou bagetu za 35. Kéž by se tohle dalo koupit třeba v non-stopu když se člověk vrací uprostřed noci domů místo klasické „majonézy s houskou“ za 50. Snad po hodině to vypadá, že konečně vyrazíme. Před tím jsme ještě dostali pár výtisků „Antifa News“, plánek trasy pochodu a nějaký papír, co byl nadepsaný „bijme je tvrdě“ nebo tak něco. Začíná se formovat útvar ve kterém projdeme městem. Je to obdelník ohraničený transparenty. Vzadu popojíždí náklaďák a hraje z něj hudba. Je to příjemná věc. Jsme docela uprostřed a všude kolem je spousta maskovaných lidí. Dáváme si cígo a průvod se začíná z volna pohybovat. Hlasité skandování antifašistických hesel pobaví a člověka příjemně nabudí. Překvapuje mě, jak dobře je celá akce organizovaná. Muzika, jídlo, vlastní noviny a nebezpečně vyhlížející tzv. „black block“. Občas mám v obličeji vlajku, působí to docela směšně. Když s ní zrovna nemáváte tak je hrozně nepraktická, zvlášť v namačkaném davu. S kamarády se pořád strácíme a zase nacházíme. Je to jako být ve velké frontě která se jen pomalu pohybuje. Všímám si několika dobře organizovaných skupinek. To budou asi vostrý hoši. Všichni v černém a pořád vypadají jakoby něco chystali.
Pomalu přicházíme k náměstí Jana Palacha. Teď nás můžou být tak čtyři stovky. To ujde. Průvod se zastavuje a přichází závěrečná řeč jednoho z organizátorů. Upozornil na skandování hesel o našich ulicích a našich městech, podotkl že nesmí zůstat jen u slov. Následuje mohutná odezva všech demonstrantů.
Slunce už zapadlo a my řešíme, jak nejlíp domů. Prý se na nás chystalo asi 50 nácků. Neradi bychom je někde potkali po cestě domů. Najednou se něco děje. Všichni běží směrem k silnici. Přišli árijci? Problém s policii? Pivo zadarmo? Běžíme tam taky. Stojí tam asi dvacítka policistů, utvořil se půlkruh a uprostřed něj se asi má něco dít. Asi něco vadilo policajtům.

Následuje skandování a pokřikování na snad strážce zákona. Vracíme se k debatě o cestě domů.
Když už jsme se chystali odejít, tak skupina asi 70 lidí vyrazila rychlým krokem někam pryč. Rychle se rozhodujeme a jdeme s nimi. Vepředu jdou lidi v černém, kteří se na něco asi chystají. Pak ti obyčejnější lidi a my. Možná jdou jen domů, ale ty tři policejní antony co nás celou dobu sledují tomu moc nenasvědčují. Jdeme rychlým krokem kamsi. Tušíme nějakou akci. Jdeme snad nahánět nějakou skupinku nácků? Bojíme se a doufáme zároveň. Ušli jsme dost dlouhou trasu a jsme stále doprovázeni větším množstvím policejních vozů.
Rozhodujeme se už dále nepokračovat. A míříme domů. Kam šli ti lidé nevíme. Cesta domů proběhla už normálně a klidně.
Večer jsem se dozvěděl, že na náměstí Jana Palacha si někdo spletl policistu v civilu s náckem. Tím byl vyvolán ten konflikt s policii. No podle fotek tak opravdu vypadal. Hodně chytrý oblíkat se takhle a pak jít sem.

Ve zprávách o nás mluvili jako o nějakých anarchistech,kteří nemají slušnému člověku co říct.

Nezapomněli upozornit na sraz nácků v Litvínově. Ti šli asi uctít památku hrdiny co přišel o prsty když házel na policii výbušninu. Tentokrát s přímou účastí místních.

středa 10. prosince 2008

The Chameleons - Monkeyland

Hledání novejch a neoposlouchanejch kapel je pro mě pořád těžší, ale občas se úspěch dostaví.

pátek 21. listopadu 2008

Den volna

Náměstí, kolem jsou stovky lidí. Nějaká dylyna něco mektá do megafonu. Tři piva v sobě. Nejsem jak ta lůza před náma. Jsem moderní. Málo cigaret, nuda, očekávání. Zas někdo jinej něco kecá. Tak co? Co bude? Už nechci čekat. Chci se zapsat do historie a pobavit se při tom. Ne, tomu nevěřím ani já sám, chci se jenom pobavit. Je tady pár blbečků. Ty to vedou. Z několika důvodů to jinak nejde. Že se na to nevykašleš, dyť ani neřekneš souvislou větu. Tak už to řekni! Řekni, že dem na ně! Jo, je tady pár lidí s IQ pod 90 ale nás vostatní to nezajímá. Dobře, je jich tady trochu víc, ale už to ukonči.
Cože? Co řikal? Deme? Jo!
Poslední dvě cíga. Nemáš oheň? Díky. Hele, už sou tady. Ejsíejbí hovada! Kam běžej? Dem s nima vole! Tudy, kolem toho baráku! Támle sou, támle sou! Jo už je taky vidim! Potřeboval bych běžet, ale kde tady budu shánět další cigára když tohle zahodim? Na běhání moc nejsem. Podělanej teleskop, příště beru plynovku.
Vypadá to dobře, asi sme se k nim dostali. Rozbuší se srdce, ale ne z běhaní. Adrenalin, vztek, nenávist, sebeurčení? Už nejsem jen já, teď jsme my!
Kov proletí vzduchem. Co je to za pazvuk? Leží na zemi. Pár kroků zpět. Zase na ně! Coje? Co se stalo? Krev je šude. Tvář na silnici. Všude kolem hluk. Kam dete? Teď jsem jen já.

No nevim, sem utíkal před policajtama a oni po nás začali něco házet.
Ne, k těm jsem nepatřil.

čtvrtek 6. listopadu 2008

The Cure - A Strange day

Hudba se hodnotit nedá. Dá se pouze říct, že ten či onen interpret není stejný jako tisíc dalších. Tahle varianta má něco do sebe.

středa 5. listopadu 2008

Debian a init.d scripty

Pokusím se nějak stručně vysvětlit. Třeba se to bude někomu hodit. Možná bude fungovat i v Ubuntu, ale nezjišťoval jsem.
Ve složce /etc/init.d jsou scripty které spouští init například při startu systému. Při přechodu na runlevel n se init podívá do složky /etc/rcn.d, tam najde odkazy na jednotlivé scripty. Mají tvar například S89cron nebo K50alsa-utils. S89cron znamená, že init spustí script cron s parametrem start(protože S89cron) spustí ho až po scriptu alsa-utils (protože S89cron > K50alsa-utils ). Odkaz K50alsa-utils znamená, že init spustí alsa-utils s parametrem stop(protže K50alsa-utils jako Kill50alsa-utils).
Měnit to ručně není nejlepší cesta. Doporučuji použít nátroj sysvconfig.

apt-get install sysvconfig






Myslím že ke screenům není potřeba nic dodávat.

Scripty v adresáři /etc/init.d můžete volat i ručně. Například:

localhost:~$/etc/init.d/ssh stop
Stopping OpenBSD Secure Shell server: sshd.
localhost:~$/etc/init.d/ssh start
Starting OpenBSD Secure Shell server: sshd.
localhost:~$/etc/init.d/ssh reload
Reloading OpenBSD Secure Shell server's configuration: sshd.

start - Spustí službu.
stop - Zastaví službu.
reload - Načte konfiguraci služby aniž by se restartovala (ne všechny služby podporují).
force-reload - Pokusí se o reload, pokud to služba nepodporuje, tak ji restartuje.

Jak jsem „přešel na Linux“

Shodou okolností byl Debian první Linux, který jsem skutečně používal. Vůbec nic jsem o tom nevěděl, když po mě instalátor Fedory Core 6 chtěl abych zadal přípojný body, tak jsem netušil. Přesto byl Debian testing to jediný co mi šlo. Mandriva, Ubuntu, Fedora (Core) 6, nic nefungovalo. Buď nešla síť(Fedora), nebo to mělo staré jádro(2.6.17) a instalátor nenašel disk(Mandriva) a nebo mi to strašně nevyhovovalo(Ubuntu). Každopádně jsem jako úplný začátečník začal spokojeně používat Debian etch a všechno až na 3d akceleraci v pohodě fungovalo. Tenhle problém jsem časem vyřešil.
Přece jenom jsem chtěl něco, co není tak složité, tj. "Kde se to dá naklikat". Časem jsem vyzkoušel snad všechny větší distribuce a můžu říct že:
OpenSuSe je výborná věc. Dává to uživateli dost možností a při tom to není úplná šílenost. Stále je to dost júzr frendli.
PCLinuxOS mě zaujal tím, že tam vždycky všechno funguje. To je nejen u Linuxu neuvěřitelná vlastnost. Pro přechod z Windows řekl bych ideální.
Debian je nejlepší.
Ubuntu je nejhorší.
Gentoo nepoužívají normální lidé.
Původně jsem chtěl psát o něčem úplně jiném, ale dobře no. O blábol víc.

úterý 4. listopadu 2008

Avahi daemon

Tak se schválně podívejte, jestli na vašem počítači běží tenhle daemon. Podle manuálové stránky implementuje Apple's Zeroconf architecture. Cool, co to je? Ten zbytek manuálu mi nic moc neřek:D. K čemu je mi vědět, že to používá D-bus? To proč by to mělo běžet z toho normální uživatel jako já vůbec nepochopí. Pak jsem našel tohle. Takže to nějak nepochopitelně zajistí možnost tisku a dalších funkcí na nenastavené síti. Hmm, to sou věci...
Sem to vypnul a ušetřil asi 1mb ram.

pondělí 3. listopadu 2008

neděle 2. listopadu 2008

John Cooper Clarke



Tohle nepotřebuje komentář.

sobota 1. listopadu 2008

Geany - rychlé a lehké IDE

Čas od času se snažím trochu programovat, proto jsem hledat něco, co by nebylo zbytečně složité a mělo to základní funkce. Přitom jsem ale chtěl, aby to taky k něčemu bylo. Programy typu vim jsem vyloučil. Věřím tomu, že když se s tím člověk naučí, tak je to nepřekonatelný pomocník. Připadá mi ale zbytečné trávit čas učením se něčeho co moc často nepoužiji.

Nakonec jsem si vybral geany a jsem maximálně spokojený. Je to jednoduché, nic se nemusím učit, přitom to umí spoustu užitečných věcí. Navíc funguje v Linuxu i Windows.



Z toho co je vidět na screenu se dá odvodit většina funkcí. To se mi líbí nejvíc. Nemusím prohledávat nějaké menu kvůli základní věci a přitom mít na liště plno zbytečností. Nemusím nic nastavovat, to co potřebuji mám.
V levém panelu je seznam otevřených souborů(po vypnutí si je pamatuje), proměných, funkcí, a pod. Ve spodním je „poznámkovník“, integrovaný terminál a například výstup překladače. Dál už stačí jen zmínit dobré možnosti nastavení. Geany používá knihovnu GTK2.
stránky projektu

Gruzínská válka

To co se stalo na začátku srpna 2008 na Kavkaze mě trochu vyděsilo a překvapilo. Tak to asi působilo na většinu normálních lidí. Několik měsíců před vyvrcholením vypuknutím konfliktu jsem se o Gruzii zajímal. Četl sem si různá články koukal na fotky a říkal jsem si že se tam budu muset jednou podívat. Čekal jsem, že uvidím na vlastní oči všechny ty krásná místa z fotek, zažiju tu nejistotu když člověk jede někam, kam běžní turisté nejezdí a musí se spoléhat jen na sebe a štěstí.
Teď už to tak růžově nevidím. Ta nejistota, která by mě tam čekala je už možná trochu moc.

Kdyby někdo zapomněl:
Britské listy
idnes.cz

Dneska jsem chtěl napsat dokonale objektivní článek o tom co se tam opravdu stalo a kdo je ten zlej a kdo ten hodnej.
Nejde to.
Udělat si správný názor je pro běžného člověka nemožné. Můžu se přidat k českým neonacistům bojovníkům za svobodu slova a říct, že na vině je Gruzie, president Saakašvili a hlavně židotempláři. Můžu se přidat k americkým republikánům v čele se Sarah Palinovou,ta by na Moskvu nejradši hodila pár nuke raket, a říct že na na vině je Rusko.
Jedno je jisté, Gruzie měla právo na to obnovit kontrolu nad Jižní Osetii a Rusko nemělo jinou možnost než se Gruzii postavit. Nemyslím si, že rusové se v době před útokem Saakašviliho jednotek chovali jinak než od roku 1992, nebo kdy se to Jižní Osetie v podstatě odtrhla. Mám na mysli, že útok nevyprovokovali. To neznamená, že nejsou ******* imperialisté kteří chtějí aby státy jako Gruzie byli jen okrajovou provincii Ruska. Tedy oni nejen že chtějí, ale oni i konají...
Myslím si, že plán presidenta Saakašviliho byl jednoduchý. Když budeme kontrolovat Osetii, tak budeme proti Rusku lépe chránění a možná nás vezmou i do NATO a jsme v suchu. Nojo, ale jak na to? Jediná možnost je rychle a nečekaně zaútoči, rychle vyhrát a Osetii obsadit. Pak se díky pohoří Kavkaz můžeme Rusům bránit i několik měsíců. Amerika po nějaké době Rusku pohrozí. Putin má přece i jiné starosti než nás a už pro něj nebude výhodné za cenu vyhrocení vztahů se západem s námi bojovat a jsme v suchu.
Nebo to bylo opravdu byla spontání odpověď na ruskou invazi a plánovali naopak hlavně Rusové.
Bohužel, ruská armáda a rozvědka to zvládly velice dobře. Nepodařilo se ovládnout nic, naopak se zhoršila už tak špatná situace v Abcházii.

Výsledek je, že Jižní Osetie a Abcházie se odtrhly a vliv Ruska vzrostl. Myslím, že bude velice zajímavé sladovat další vývoj. Hlavně další tah Kremlu.
Jižní Osetie má možná právo na samostatnost, ale Rusko tam nemá co dělat.

pátek 31. října 2008

Hry a linux

Pro někoho možná zbytečnost, někdo jimi tráví většinu času u počítače. Řeč je o počítačových hrách,konkrétně o možnostech hraní v GNU/Linuxu.
Dalo by se to shrnout do jedné věty: „Nestojí to za nic!“. Všechno co je určeno primárně pro GNU/Linux je vyvíjeno výhradně nadšenci. Když chcete vydělat zaměříte se na co největší počet potencionálních zákazníků a tady GNU/Linux proti windows nemůže obstát(tedy zatím). Proto si opravdový „linuxák“(člověk co nepoužívá dual boot) zahraje jen „amatérsky“(proti tomu co dnes vídáme u konzolí a win) vyhlížející kusy.
Noale to je asi jasný a dál to rozvíjen je na nic.
Normálního člověka toto od užívání GNU/Linuxu neodradí, zajímají ho jiné věci. Pokud se ale občas chcete prostě na pár (desítek?)minut odreagovat existuje řešení. Pokusím se sepsat a popsat ty tituly, které mě na GNU/Linuxu za ty dav roky používání zaujaly.

Unreal Tournament (99?)
Moje asi nejoblíbenější. FPS, stará a geniální. Grafika odpovídá roku vydání. Tenkrát to byla špička, ale teď v době Envídyja Džífors 9713642 Mástr 7 neobstojí. To nemění nic na tom, že je pořád dost zábavná... Dají se stáhnout i nějaké komunitou vytvořené mapy a mody, které celkem úspěšně likvidují takovou tu okoukanost.

UT 2004
Ta samá hra a přitom úplně jiná. Někdo dostal dobrý nápad na několik nových modů které mě bavily, ty auta, tanky(ta věc pro 5:D) atáák to krásně okořenily. Má to jeden zásadní problém, na GNU/Linuxu je to neskutečně náročné na hardware. Zatímco ve windows sem si zahrál plynule na nejlepší detaily, v GNU/Linuxu sem zažil krásnou nostalgii. Jó kolem roku 1999 jsem byl hrdým uživatelem stroje s procesorem 486DX(25Mhz?) a všechno se mi takříkajíc „sekalo“. Na hry sem ještě byl v téhle době hodně ujetej. Ono to totiž je určeno primárně pro Direct X a na GNU/Linuxu se to počítá nějak softwarově. Jo, já vim jak to zní.

Quake 3 (a ostatní)
Hrál sem asi jednou, ale znám lidi co ze spaní řikaj „Quake rulezz woe!“.
Prostě, chodí to a chodí to dobře.

Wesnoth
Typicky GNU/Linuxová hra. Neoslní grafikou, ale na zabíjení času stačí. Několikrát jsem se pěkně divil kolik už je, když jsem si konečně řekl, že je na čase to vypnout.
Noavocode? Fantasy tahová strategie.
www.wesnoth.org

Jo, to všechno chodí nativně.
Tak, a teď:

Wine


Wine is not emulator. Program co „simuluje“, já totiž nevím jak to jinak nazvat, Windows. To znamená, že si zahrajete většinu starších kusů jako Céesko nebo třeba Ejdže a Dyjablo 2 které na GNU/Linux nevyšly. Občas je potřeba si s tim vyhrát. Musíte si uvědomit že ten program dost kouzlí, aby šlo, aspoň to co de.
databáze toho co a jak funguje

O wine by se toho dalo napsat hrozně moc, ale mě to už nebaví. Možná příště.

čtvrtek 30. října 2008

Začátek, možná konec

Založil sem tenhle weblog z přebytku času poslední dva dny. Možná se tady budou objevovat nové posty často, možná je tenhle poslední. Pár věcí mě v poslední době zaujalo a myslim že má smysl o nich psát. Základ je mít náladu a čas. Pravopis neumym a vzrabim překlepy. Uvědomuji si to a nestojim o kritiku nebo poukazovani na chyby.

Zajímalo by mě, jestli se sem někdo někdy dostane.

God damm Jones!!